חיפוש

מצוות מזוזה

 

>>> לקניית מזוזה <<<

 

מצוות מזוזה - השומרת שבפתח

 

לא לחינם המזוזה ממוקמת בפתח הבית דווקא, בקו התפר בין הפנים לחוץ. ישבה אמירה דו-כיוונית. כלפי פנים היא אומרת: אני וביתי נכנסים תחת חסותו של בורא עולם, וסומכים על שמירתו וברכתו - שמירה פיזית וגם רוחנית על הבריאות, הקדושה, השמחה והנתינה שיש בבית. כלפי חוץ המזוזה היא סימן ההיכר המובהק ביותר של בית יהודי וביטוי לאמונה של יושביו.

 

אנו רואים את 'בית המזוזה' – המעטה החיצוני שבתוכו טמון הקלף, שהוא המזוזה עצמה. על הקלף מועתקים קטעים מן התורה העוסקים באמונה באלוקים ובמצוות מזוזה. בצידה האחורי של המזוזה כתובה המילה ש-ד-י, שהיא אחד משמותיו של הבורא, וגם בה יש סגולה של שמירה, שכן היא ראשי תיבות של המילים "שומר דלתות ישראל". 

 

המזוזה נפתחת במילים "שְמַע יִשְרָאֵל, אֲ-דֹונָי אֱ-להֵינּו, אֲ-דֹונָי אֶחָד". זוהי הצהרה על אמונתנו בא-ל אחד, שברא את העולם ומנהל אותו באופן שלם והרמוני. המזוזה מקרינה את המוטו הזה לתוך הבית ומעניקה לנו כוח לשאוב השראה מנוכחות הבורא בחיינו.

 

 

לבית שלך -רק מזוזה כשרה 

בעולם של ייצור המוני, עם מכונות ענק ורובוטים עתירי טכנולוגיה, הליך הכתיבה של המזוזה משמר מסורת אותנטית בת אלפי שנים

\

גדולה או קטנטונת, עם בית מזוזה מהודר או  פשוט – הדבר שבאמת חשוב במזוזה הוא שתהיה כשרה. תהליך ההכנה של מזוזה הוא מורכב וקפדני ונעשה על-פי הנחיות מדויקות. מזוזה שלא נכתבה על פי הכללים אינה כשרה ופסולה לשימוש. 

 

 

בעולם של ייצור המוני, עם מכונות ענק ורובוטים עתירי טכנולוגיה, הליך הכתיבה של המזוזה משמר מסורת אותנטית בת אלפי שנים. המזוזה נכתבת באופן ידני, בדיו וקולמוס מיוחדים על גבי קלף, בידי בעל מקצוע הנקרא סופר סת"ם (ספרי תורה, תפילין ומזוזות). כל אות וכל שורה חייבת להיכתב בתבנית הנכונה, וכל מעידה קלה עלולה לפסול את כשרותה.

 

 


כתיבת המזוזה צריכה להיעשות גם מתוך כוונה לשם המצווה. למרבה הצער, שוק תשמישי הקדושה שופע הונאות וזיופים, ומציע מזוזות זולות ופסולות שאין בהן כל ערך, תוך ניצול תמימותם של הלקוחות והיעדר יכולתם לזהות את התרמית. לפיכך, יש לרכוש מזוזות במקום אמין בלבד.

 

מזוזה - הגנה

 

 

במצוות מזוזה פן נוסף, והוא ההגנה שהיא  מעניקה על הבית ועל יושביו. במקרה של מצוקה הנוגעת לשלום בני הבית נדרשת בדיקה של תחום המזוזה בבית: האם מותקנות מזוזות בכל פתחי החדרים? האם לא נפגמה כשרותן של המזוזות? התקנת מזוזות או בדיקתן ותיקון הליקויים שיש בהן, מסוגלים להביא ברכה מיידית לבית וליושביו. 

 

 גם בשגרה יש להקפיד על ביצוע בדיקות תקופתיות של המזוזה. הקלף והדיו עשויים חומרים טבעיים ורגישים העלולים להינזק מתנאי מזג האוויר, חדירת חומרי צבע וחומרי ניקוי, או אפילו להיפגע מחדירת עש ותולעים.

  

 מבחינה הלכתית, מומלץ לבדוק את המזוזה פעם בשנה, ורבים בוחרים בחודש אלול כמועד המתאים לבדיקת סקר מתאימה למזוזות שבבית.

 

המדריך למזוזה - צעד אחר צעד

 

קנייה

 

אל תתפתו למזוזות זולות מדי! אלו לעתים מודפסות על נייר וחסרות ערך לחלוטין, וגם אלו הנכתבות בעבודת-יד – נכתבות ברשלנות, ללא כוונה או הקפדה, וכשרותן מפוקפקת. רכשו רק בחנות אמינה ובעלת מוניטין או בבתי חב"ד ברחבי הארץ, שם יוכלו לספק לכם מזוזות כשרות ומהודרות.

  

בחירה

 

המזוזה יכולה להיות קטנה או גדולה, אך קחו בחשבון שדווקא כתיבת מזוזה קטנה דורשת יותר דיוק וריכוז ולכן היא צפויה להיות יקרה יותר. גודלה של מזוזה ממוצעת הוא 12-10 ס"מ. אתם יכולים לחזק את החיבור שלכם למצווה באמצעות בחירת בית מזוזה יפה לפי טעמכם.

 

 

הכנה

 

 

את קלף המזוזה יש לגלול בזהירות משמאל לימין ולהשחיל לתוך בית המזוזה. כדי למנוע תקלות, עדיף שתבקשו מהסַפָק לעשות זאת עבורכם. 

  

התקנה

 

את המזוזה קובעים בצד ימין של הכניסה, בגובה הכתף של אדם ממוצע (כ-1.45 מ' מהרצפה), כשראש המזוזה כלפי מעלה והיא נוטה מעט אלכסונית לכיוון פנים החדר. יש לקבוע מזוזות בכל פתחי הבית, מלבד חדרי שירותים ואמבטיה. ההתקנה צריכה להיות בקיבוע יציב, באמצעות מסמרים או פס דבק המוצמד לבית המזוזה.

 

חיוב

 

מצוות מזוזה חלה על גברים ונשים כאחד, והכול רשאים להתקין אותה.

 

ברכה

 

לפני קביעת המזוזה יש לברך: "ּבָרּוך אַתָה אֲ-דֹנָי, אֱלהֵינּו מֶלֶך
הָעֹולָם, אֲשֶר קִדְשָנּו בְמִצְותָיו וְצִוָנּו לִקְבֹועַ מְזּוזָה".

סינונים
מיין לפי
display